2 noiembrie 2011

Lintzer

Va amintiti de lintzer ? E prajitura copilariei mele, doamne ce-mi mai placea ! Linzer si prajitura Laura , cea care se gasea la chioscurile de inghetata, tare bune mai erau !
Rasfoind caietul cu retete al mamei am dat de reteta de lintzer , am incercat si am fost uimita sa constat ca e exact acel lintzer pe care il cumparam de la magazin.

Ingrediente

4 oua
1 pahar zahar
1 pahar lapte
1 pahar ulei
1 lingurita bicarbonat
faina cat cuprinde
gem de prune

Mod de preparare


Se bat ouale cu zaharul pana se topeste zaharul. Adaugam laptle, uleiul si bicarbonatul stins in otet. Amestecam bine apoi adaugam faina pana obtinem un aluat ca o smantana mai groasa.


Pastram deoparte 5-6 linguri si restul compozitiei o turnam in tava tapetata cu hartie de copt.

O lasam cu focul mediu pana se rumeneste usor .




Adaugam apoi un strat de generos de gem de prune .





Aluatul ramas deoparte il ingrosam cu faina pana obtinem o coca ceva mai tare pe care o dam pe razatoare direct in tava pana se acopera toata suprafata prajiturii.




Dam inca 10 minute la cuptor ca sa se rumeneasca si razatura de aluat.




Lasam sa se raceasca de tot si o taiem cu ajutorul unui cutit foarte ascutit .





11 comentarii:

  1. si eu am o reteta de linzer cu nuca/mac, dar si acest lintzer imi place fff mult! :)

    RăspundeţiŞtergere
  2. Vai!!! Este exact prajitura bunicii mele! Nu am mai mancat-o de la 6 ani, de cand a murit ea. Ce dor imi e de acest gust minunat
    Multumesc ca mi-ai oferit sansa sa retraiesc acele clipe! Voi cata negresit ingredientele :)

    RăspundeţiŞtergere
  3. Este fooarte gustoasa!!! Si eu o iubesc...insa eu fac mai mult varianta de post....care este la fel de buna! Pupici

    RăspundeţiŞtergere
  4. si mama facea linzer cu nuca.e o prajiturica tare buna!

    RăspundeţiŞtergere
  5. Delicios!!!Nu am mai mancat de mult!Pup!

    RăspundeţiŞtergere
  6. O stiu de la mama si imi place mult!Pup!

    RăspundeţiŞtergere
  7. daca-ti vine sa crezi, am mancat o singura data, nici nu-mi mai aminteam! acum ca am vazut reteta la tine mi-am notat-o :)

    te pup

    RăspundeţiŞtergere
  8. Delicios! E o prajitura pe care mama o face si de post..Like like!!

    RăspundeţiŞtergere
  9. Faimosul linzer!! nu era saptamana fara asa ceva ;) si bucuresti.. pe vremea aia nu prea aveam multe optiuni ;) Super arata!

    RăspundeţiŞtergere

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Share it

@ Continutul acestui blog (imagini + text )constituie proprietatea autorului (daca nu este altfel specificat) si nu poate fi folosit integral sau partial fara permisiunea acestuia, in concordanta cu legea nr 8/1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe. The content of this blog is protected by the law of copyright. Ask owner permission to use any of its content.